Ağrı'da bulunan siyasi partiler de seçim çalışmalarının startını vermiş durumda. Kentte bulunan siyasi partiler 2023 yılında yapılacak olan genel seçimlerde iddialı olduklarını dile getirirken aynı zamanda kentin seçmeninin iki parti etrafında buluştuklarını da belirtiyorlar. 2018 yılında yapılan genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi ( HDP) 3 milletvekili çıkarırken Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ise 1 milletvekili çıkarmıştı.

Ağrı AKP’li Milletvekili Ekrem Çelebi tarafından verilen soru önergesi sayısı sıfır

2018 yılında yapılan genel seçimlerde Ağrı'dan iki ayrı partiden seçilen 4 milletvekili meclise gitti. Ağrı seçmeni HDP’den 3, AKP’den 1 milletvekilini meclise gönderdi. HDP milletvekilleri; Abdullah Koç, Berdan Öztürk, Dirayet Dilan Taşdemir. AKP milletvekili ise; Ekrem Çelebi. 

Türkiye'nin yeni bir seçim sürecine girmesine az bir zaman kala Ağrı milletvekillerinin  TBMM’ye sundukları soru önergelerini araştırdık. 4 milletvekiline sahip olan Ağrı'nın 2018- 2023 yılı arasında verdiği soru önergesi sayısı 572  Verilen soru önergelerinin tamamının HDP’li milletvekillerine ait olması ise dikkat çeken bir durum.

Ağrı'da şehit olan 2 askerin kimlikleri belli oldu! Ağrı'da şehit olan 2 askerin kimlikleri belli oldu!

Verilen soru önergelerinin 336'ı Hdp Ağrı Milletvekili Abdullah Koç215'i Hdp Ağrı Milletvekili Diyayet Dilan Taşdemir ve 21'i ise Hdp Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk'e ait. 

Ağrı HDP’li vekiller tarafından verilen soru önergeleri cevapsız kaldı

Ağrı HDP’li milletvekilleri tarafından Ağrı'da kullanılan doğalgaz metreküp fiyatına ve doğalgaz kullanıcılarına ilişkin, Ağrı'da kömür fiyatlarında yaşanan artışa ve ısınma sorununun çözümüne yönelik çalışma yapılıp yapılmayacağına ilişkin, Ağrı iline yapılan yatırımlara ilişkin, Ağrı ilindeki trafik hizmetlerine ve meydana gelen kazalara ilişkin, çok sayıda toplumsal sorun ve çözümüne dair soru önergesi verildiği görülüyor.

HDP milletvekillerinin verdiği 572 soru önergesinin bir çoğunun süresi geçtikten sonra cevaplandığı, bir çoğunun da cevaplanmadığı görülüyor.

Kent04