Avukat olmasına rağmen hakkında çıkartılan yakalama kararına ilişkin kendisine bilgi verilmeyen ve hakkında açılan dosyaya erişim sağlayamayan MAZLUMDER Cezaevi Komisyon Başkanı Eyyup Akıncı, beraberindeki yaklaşık 30 avukat ile Küçükçekmece Adliyesi'ne geldi.

"Prosedürlere uyulmadan hakkımda yakalama kararı çıkartıldı"

Adliye önünde yapılan basın açıklaması öncesinde konuşan Avukat Eyyup Akıncı, "Attığım bir twet ile ilgili önce tanık olarak ifadeye çağrıldım. Ancak cumhuriyet başsavcısılığının duyurulan basın açıklaması ile suçlanmamdan ve soruşturmanın akıbeti ile alakalı yaptıkları açıklama nedeniyle onları samimi bulmadım. Müvekkillerim hakkında bilgi vermemin doğru olmayacağını düşünerek meslektaşlarımdan, müvekkillerimden aldığım duyum üzerine bir twet paylaştım. Bu paylaşım sonrasında hakkımda soruşturma başlatıldı ve tanık olarak çağrıldım. Ardından geçen gün polisler ofisime geldi. Polislere ısrarla beni neden çağırdıklarını sordum ama bilmediklerini, sadece kendisini adliyeye götürmek için talimat aldıklarını söylediler. Ben de tanık olarak müvekkillerim hakkında bilgi veremeyeceğimi, soruşturmanın yürütülmesi usulüyle ilgili eleştirilerimi de beyan ettim ve gitmedim. Ardından hiç bilgim olmadan beni şüpheli olarak dosyaya eklemişler. Bir avukat olarak açıklama yapmam nedeniyle Adalet Bakanlığından herhangi bir izin alınmadan, yasal prosedürlere uyulmadan hakkımda yakalama kararı çıkartıldı." dedi.

"Dosyaya erişimimiz engellenerek hukuki haklarımızı kullanmamız engellenmiştir"

Yaşanan olayla ilgili avukatlar adına basın açıklaması yapan MAZLUMDER Genel Başkanı Avukat Kaya Kartal, "İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar tarafından 6 Ekim tarihinde yargıda rüşvet ağı olduğu iddiasının ileri sürülmesiyle Hâkimler ve Savcılar Kurulu'na yazılan şikâyet mektubu üzerine soruşturma başlatılması herkesin malumu. Meslektaşımız Avukat Eyyup Akıncı'nın, yargının içinde bulunduğu bu rüşvet çarkına ilişkin atmış olduğu tweetlerden kaynaklı olarak Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından rüşvet iddiaları hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu soruşturma kapsamında meslektaşımız Avukat Eyyup Akıncı önce tanık olarak davet edilmiş akabinde şüpheli olarak dosyaya eklenmiş hemen ardından dosyaya erişmemizin önüne geçilmeye çalışılmış, sürece ilişkin hukuki haklarımızın kullanımı engellenmeye çalışılmıştır. Bununla da yetinilmeyerek müvekkil meslektaş hakkında ivedi bir şekilde yakalama kararı verilmiştir." Diye konuştu.

"Son yıllarda yargıda değişen atmosfer neticesinde terazinin zulme meyletmesinden kaygılı ve şikâyetçiyiz"

Meslektaşları Avukat Eyyup Akıncı hakkında doğrudan yakalama kararı verilmesinin yargının içinde bulunduğu panik halinin göstergesi olduğunu kaydeden Kartal, "Yargıdaki menfaat temelleri üzerine kurulmuş ilişkiler nedeniyle mesleğimizi ifa edemez hale gelmiş bulunmaktayız. Son yıllarda yargıda değişen atmosfer neticesinde adalet ve zulüm arasında gidip gelen o hassas terazinin zulme meyletmesinden kaygılı ve şikâyetçiyiz. Muhtelif menfaat ittifaklarının, mücrimleri ödüllendirmesinden ve bu mücrimlerin cürümlerinden şu ya da bu şekilde etkilenmiş mağdurları cezalandırmasından rahatsızız. Menfaat ve rantları dışında herhangi bir derdi olmayan, vicdanına sağırlaşmış, hak ve adalet taleplerine kulaklarını tıkamış mankurtlaşmış yargı elitleri tarafından yargılanmaktan rahatsızız. Adaletten yana saf tutmak imtihanında ağır ağır kaybedişlere şahit oluyoruz. Menfaat temelleri üzerine inşa edilen bu düzende, bir sırtın sarsılmasıyla ona müstenit tüm sırtların da ardı ardına döküldüklerine şahit oluyoruz. Kendilerini adil ve vicdanlı olmaya çağıranları yargılayarak herkesi birer uysal koyun olmaya davet edenlerle, toplumun adalet duygusunu zedeleyen her türlü fiile meşruiyet kazandırdığını düşünen yargı elitlerinin baskısına boyun eğmeyeceğiz. Meslektaşımız Avukat Eyyup Akıncı tarafından yapılan paylaşımlar siz meslektaşlarımızın tanıklıklarına ve adalet arayışındaki karşılaştıkları mağduriyetlerine sesleniyorsa, sizleri de menfaat çarkına çomak sokanların değil bunu ifşa edenlerin şüpheli olarak yaftalanmasına karşı çıkmaya, tarihe not düşerek biz bu adaletsizliğe sessiz kalmadık diyebilme imkânına sahip olmaya davet ediyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)