Toki Taksitleri Sabit mi kalacak? Kaç ayda bir zam gelecek? Detaylar haberimizde..

Sosyal Konut Projeleri TOKİ Taksitleri Sabit mi kalacak? 
 

6 AYDA BİR ZAMLANACAK, İDARE KARAR VERECEK

500 bin konut ve 250 bin konutluk arsa ile 50 bin işyerinden oluşacak projenin detayları önceki gün açıklanmıştı.

Konutların maliyeti üzerinden yüzde 40 indirim yapılacak projede, 2+1 dairelerin bedeli 608 bin TL idi. Aylık taksitler ise 240 ay vade ile 2 bin 280 TL olarak belirlendi. 3+1 dairelerin fiyatının ise 851 bin TL olduğu projede, bu dairelere de aylık taksit 3 bin 187 TL olarak belirlenmişti.

Ancak başvurular başladıktan sonra ortaya çıkan taksit tutarlarına yönelik artış oranı tartışmalara neden oldu. Vatandaşın en merak edilen sorulardan biri, söz konusu taksitlerin sabit olup olmayacağına yönelik idi.

Başvuru formunda yer alan detayla, taksit tutarlarındaki artışın yılda iki kez olmak üzere ocak ve temmuzda belirleneceği; yapılacak artış oranın da bir önceki 6 aylık dönemde memur maaşlarındaki artış oranı dikkate alınarak, idarece tespit edilen oranda artırılacağı belirtilmiş oldu.

‘SÜRPRİZ ARTIŞLAR OLABİLİR’ BEKLENTİSİ

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik, “Neden memur maaş artış oranı kadar denmiyor da idareye takdir yetkisi tanınıyor? Bu ifadeye göre, idare daha yüksek bir artış oranı belirleyebilir. Sonra sürpriz artışlar olmasın!” değerlendirmesinde bulundu.

608 BİN TL’LİK DAİRE 4,7 MİLYON TL’YE GELİYOR

Kocaeli SUMP’un tanıtımı yapıldı Kocaeli SUMP’un tanıtımı yapıldı

Peki, ödenecek aylık taksit tutarları ilerleyen yıllarda ne kadara çıkar?

yaptılan bir hesaplamaya göre, 6 ayda bir taksitlere yüzde 15 zam geldiği varsayılırsa, bugün 2 bin 280 TL olan taksitin 20 yılda 610 bin TL’ye kadar yükseleceği görülüyor.

Bu da, 608 bin TL’lik 2+1 daire için, vatandaşın toplam 4,7 milyon TL ödeme yapması anlamına geliyor. Ödenen taksitlere, yüzde 10’luk peşinat tutarı da eklenince, toplam ödeme tutarı 4 milyon 727 bin TL’ye çıkıyor.

‘VERGİ ZAMMI OLARAK DÖNEBİLİR’

Öte yandan, sosyal konut projesiyle ilgili üzerinde durulan olumsuzluklardan biri de, bu projenin finansmanının nereden sağlanacağına ilişkin…

Vatandaşın vereceği peşinatların ve ödeyeceği aylık 2 bin 280 TL ila 3 bin 187 TL'lik taksitlerin inşaatların finansmanını sağlamaya yetmeyeceği, bunun 2023 bütçesine yansıtılarak vatandaşa yeni bir vergi zammı olarak dönmesi ihtimali üzerinde duruluyor.