SANDIK GÖREVLİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Sandık Görevlisi olmak isteyenler, ilçe seçim kurullarının yayınladığı duyurulara başvuru yaparak başvuru sürecine dahil olabilirler. Sandık Görevlisi başvuruları, seçim tarihinden birkaç ay önce açılır ve ilgililer başvurularını bu süreçte yapabilirler.

Gaziantep'te sel teyakkuzu... 305 müdahale olumlu sonuçlandı Gaziantep'te sel teyakkuzu... 305 müdahale olumlu sonuçlandı

Sandık Görevlisi olarak atanabilecek kişiler iki çeşittir. Bunlardan ilki, sandık kurulu görevlileridir. Devlet memurlarından oluşan sandık kurulu görevlileri, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenir.


 

SANDIK GÖREVLİSİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR? 

Seçimlerde görev yapacak olan sandık görevlileri çeşitli kategorilere ayrılır. Bunlardan biri, siyasi partilerin belirlediği sandık görevlileridir. Siyasi partiler, seçime girecekleri bölgedeki sandık görevlilerini belirlemek için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuruda bulunurlar. Bu başvuru, belirlenen kişilerin adlarının ve diğer bilgilerinin yer aldığı bir formun doldurulmasıyla gerçekleştirilir.

Siyasi partilerin sandık görevlileri seçimi internet üzerinden yapılmaz. Başvuruların doğrudan Yüksek Seçim Kurulu'na yapılması gerekmektedir. Seçimlerde görev yapmak isteyenlerin, ilgili siyasi partiye başvurarak bu görevi üstlenmeleri mümkündür. Ancak son karar YSK'ya aittir ve seçim öncesi YSK tarafından belirlenen sandık görevlileri seçim günü görev yapmaya hak kazanırlar.

*Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olanlar sandık görevlisi olamıyor fakat müşahitlik yapabiliyor.


 

SANDIK GÖREVLİSİ OLMA ŞARTLARI NELER? 

İdare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu'nun 3. maddesinde yazılı (sivil memurlar dâhil) askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar sandık kurullarına seçilemezler.

Bununla birlikte sandık görevlisi olmak için gerekli şartlar arasında

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

18 yaşını doldurmuş olmak,

Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak gibi şartlar bulunmaktadır. Ancak başvuruların başlayacağı dönemde sandık görevlisi olma şartları için seçim kurullarının son dakika duyuruları takip edilmeli.

2023 SANDIK GÖREVLİSİ ÜCRETİ NE KADAR? 

2023 sandık görevlisi ücretleri hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.Geldğinde haberimizde yer alacak!