Rujların Zararlı Etkileri

Rujla ilişkili birçok sağlık riski vardır. Rujda kullanılan koruyucular kabul edilebilir seviyenin üzerine çıkarsa kişiye zarar verir:

1. Toksin Alımı

Toksisite, vücutta manganez, kadmiyum, krom ve alüminyum biriktiğinde ortaya çıkar. Kadınlar yanlışlıkla yemek yerken onları yutarlar. Ruj satın alırken bu tür maddeler içermeyen kaliteli bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz.

2. Cilt Alerjileri

Rujları korumak için bizmut oksiklorür adı verilen bir kimyasal kullanılır. Bu bileşenin kanserojen özelliği son derece zararlıdır ve alerjiye neden olabilir.

3. Kanser

Rujlarda kullanılan koruyucular ciltte tahriş, hırıltılı solunum, öksürme ve gözlerde tahriş gibi büyük hasarlara neden olabilir. Bazı ruj markaları kansere neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

4. Bozulmuş Endokrin Sistem

Tüm rujlar, büyük bir sağlık kaynağı olan petrokimyasallar içerir. Endokrin bozulması büyümeyi, zekayı, üremeyi ve gelişmeyi engelleyebilir. Petrokimyasalların doğal gaz ve ham petrolün bir yan ürünü olduğu unutulmamalıdır.

5. Etkilenen Sinir Sistemi

Çoğu rujun ortak bir bileşeni kurşundur. Hormonal dengesizliğe ve beyin hasarına neden olduğu da bilinmektedir. İçlerinde bulunan nörotoksin, sinir sisteminin dejenerasyonuna neden olur.

6. Böbrek Yetmezliği

Rujlarda bulunan ağır metaller organ hasarına ve tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Çok yüksek kadmiyum içeriği böbrek yetmezliğine neden olur. Mide tümörleri sıklıkla ruj sürülmesinden kaynaklanır.

Bu Etkileri En Aza İndirmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Cilde İyi Gelen Yiyecekler nelerdir? Cilde İyi Gelen Yiyecekler nelerdir?

Her sorunun bir çözümü vardır. Bazı daha güvenli alternatifler rujun zararlı etkilerini en aza indirebilir. Aşağıda verilen bazı ipuçları, sık ruj kullanıcıları tarafından akılda tutulmalıdır.

• Rujların koyu tonlarında ağır metaller kesinlikle fazladır. Öyleyse, daha açık tonlara gidin.

• Hamilelik sırasında, anne karnındaki doğmamış bebeğe ciddi zararlar verebileceği için kimyasal ruj kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, bitkisel olanları tercih edin.

• Rujlar her zaman özel günler için saklanmalı ve sık uygulanmamalıdır.

• Rujların sert kimyasalları etraftaki cilde ciddi zararlar verebilir. Dudaklara zarar vermemesi için rujlardan olabildiğince kaçınılmalıdır.

• Tanınmış markaların rujlarından daha fazla zarar verdiği için ucuz ürünler almamalısınız.

• Yatağa yatmadan önce ruju çıkarmak ve silmek için kaliteli bir makyaj temizleyici kullanılmalıdır.

• Organik ve doğal rujlar satın alın.