Keskin bir tadı ve canlı kokusuyla lezzetli bir meyve olan Portakal, başta C olmak üzere Başta C vitamini olmak üzere B, A vitaminleri ile potasyum..

Keskin bir tadı ve canlı kokusuyla lezzetli bir meyve olan Portakal, başta C olmak üzere Başta C vitamini olmak üzere B, A vitaminleri ile potasyum, fosfor ve magnezyum açısından zengindir.

Portakalın içindeki bu mineraller hastalıklarla savaşır, beslenmeyi sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.

Ayrıca Portakal sağlığa faydalı C vitamini deposudur. 1 bardak portakal suyunun C vitamini takviyesi almaktan daha iyi ve koruyucu olduğu tespit edilmiştir.

Ancak sağlığımız için portakal suyunu ölçekli içmek gerekir. Çünkü bu meyvelerin suyunun aşırı tüketilmesi diş çürümesine yada diş minelerinin zarar görmesine sebep olabilir.

İste Portakalın 10 sağlıklı faydası

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir Arttırır

Portakal bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan C vitamini ile yüklüdür. Gün içinde bağışıklık sistemine destek olmak için portakal yiyin ya da bir-iki bardak portakal suyu içmemiz gereklidir.

2.Cildi Gençleştirir

Portakal yüksek C vitamini oranı ile güzel ve kusursuz bir cilt isteyenler için mükemmel bir meyvedir. Antioksidan özelliği ile portakal, güneş ve çevre kirliliğine maruz kalmanın yol açtığı cilt hasarı ile mücadele eder.

Buna ek olarak cilt esnekliğini geliştirmek ve kırışıklıkları azaltmak için önemli bir rol oynar.

Cilt yararlarını tedavi etmek için portakal yemek ya da portakalın suyunu içmek ve aynı zamanda cildinizdeki yaralı bölgeye portakal suyu uygulamak mümkündür.

Hatta bir yüz maskesi yapmak için meyve kabuklarını kullanabilirsiniz. Kabuklar içindeki sitrik asit ciltç rengini ve tıkalı gözenekleri açar. Ev yapımı kurutulmuş portakal kabuğu yüz maskesi için oldukça uygundur

3.Kolesterol Düşürür

Portakal vücuttaki kolesterolü yakalar ve kandan dışarıya atmak için yardımcı olur. Ayrıca günlük taze portakal suyu tüketmek düşük tansiyon konusunda da oldukça yararlı olacaktır. Portakal kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur

4 Kalp Sağlığı

Portakal kalp sağlığı için çok yararlıdır. Ayrıca, portakal vücuttaki hücrelere oksijen ve besin taşıyan kan damarlarını birbirine yapışmasını önler ve damar tıkanıklarına karşı vücudu korur.

Her gün taze portakal yemek ya da taze portakal suyu içmek kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir.

5.Romatizmal Eklem İltihaplarından Korur

İyi bir C vitamini ve antioksidan kaynağı olan portakal eklem şişmeleri ve türevi hastalıklara karşı vücudu korur, eklem şişmelerini önlemeye yardımcı olur.

6.Böbrek Taşlarını Önler
Portakalın içindeki yüksek C vitamini ve asitler böbrek sağlığı için oldukça önemlidir. Bu asitler böbrek taşı oluşumunu engeller.

7.Kilo Vermeye Yardımcıdır

Portakal kilo kaybı için inanılmaz bir besin kaynağıdır. Yüksek lif ve C vitamini içeren portakal düzenli tüketildiğinde kilo kaybını arttırır.

Vücudu tok tutar ve gün boyunca daha az yemek yememiz için bize yardımcı olur. C vitamini enerjiyi glikoz dönüştürür ve vücudun yağ yakmasına yardımcı olur.

Ayrıca portakal sağlıklı bir vücut için gerekli bütün besin kaynaklarına sahiptir. Kalorisi düşük ve yağsız bir besin kaynağıdır. Bir portakal ile güne başlamak ve aynı zamanda günlük taze portakal suyu tüketmek güne en iyi ve zinde başlamanın formülüdür.

Birçok tatlandırıcılar ve koruyucu madde içeren hazır meyve ve portakal sularından da uzak durmamızda oldukça fayda vardır.

Kirli bulaşıkta büyük tehlike Kirli bulaşıkta büyük tehlike

8.Kanseri Önler

Portakalın içinde bulunan antioksidan maddeler kanser hücreleri ile savaşır ve kanseri önlemede büyük rol oynarlar.

9. Göz Sağlığı İçin Önemlidir
Portakal Beta -karoten bakımından zengindir. Sarı ve turuncu renkli meyve ve sebzeler göz sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptirler.

10 Yaşlanmayı Geciktirir

Portakallar içerdikleri antioksidan ve vitaminler olarak yaşlanmaya karşı vücudu da koruduğu gözlenmiş ve hatta anti yaşlanma meyvesi olarak anılmaya başlanmıştır.

Günlük içilen bir bardak taze portakal suyunun içerdiği C vitamininin vücudun günlük ihtiyacının beşte birini yerine getirdiği görülmüştür.