PARMAK UYUŞMASI NEYİN BELİRTİSİDİR?

Safra kesesi taşı tedavi edilmezse ölümcül olabilir Safra kesesi taşı tedavi edilmezse ölümcül olabilir

Özellikle ilk üç parmağınızda uyuşma oluyorsa, uyandığınızda, el bileğinizi zorladığınızda şikayet artıyorsa bu bize bir hastalığın sinyalini verir: Karpal tünel sendromu…

Karpal tünel sendromu, el bileğinde sinir sıkışması olarak da bilinir. El parmaklarının hareketinin ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü olan median sinirin el bileği hizasındaki karpal tünel adı verilen bağ dokusunun bulunduğu noktada sıkışmasına karpal tünel sendromu denir. Özellikle el bileğini devamlı bükük pozisyonda kullananlar (bilgisayarla uğraşanlar, tekstilciler, kasaplar, el işiyle uğraşanlar, ev hanımları, enstrüman çalanlar) karpal tünel sendromuyla sık karşılaşırlar. Hormonal nedenler de etkilidir. Bu nedenle kadınlarda ve hamilelerde daha çok görülür. Şeker hastalığı, hipotiroidi, obezite, gut, romatoid gibi hastalıklar karpal tünel sendromunu tetikler.

Elde Güçsüzlük, Parmaklarda Karıncalanma

Karpal tünel sendromu eli, el bileğini, parmakları ve kolu etkileyebilir. Elde ve kolda güçsüzlük, ağrı, uyuşma hastalığın belirtileri arasındadır. Hastalar bazen bir bardağı bile kavrayamaz, düşürürler.

Elde, parmaklarda ve kolda;

  • Uyuşma,
  • Karıncalanma,
  • Ağrı,
  • Güçsüzlük…

Bunlar karpal tünel sendromunun getirdiği şikayetler arasındadır. Kesin tanının konulması için hekim muayenesi şarttır. Parmakların uyuşmasında en büyük etken karpal tünel sendromu olsa da başka hastalıklardan da kaynaklanabilir. Örneğin boyunla ilgili problemler (fıtık, düzleşme, daralma) el, kol ve parmakları etkileyerek aynı semptomları meydana getirebilir. Dirsekte sinir sıkışması, multibl skleroz, felç, tümör gibi hastalıklar da ağrı, uyuşma ve güçsüzlük gibi şikayetlere neden olabilir. Bu yüzden, hekim, şikayetlerinizi dinleyerek fiziki muayene yapmalıdır. Kesin tanı için EMG dediğimiz sinir ölçüm testine başvurulması gerekebilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Sıkışmanın seviyesine ve hastanın şikayetlerine göre ameliyatsız ya da cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Başlangıç seviyesindeki vakalarda genellikle dinlenme, el egzersizi, el ateli, fizik tedavi uygulamaları, ilaç ve enfeksiyon tedavileri yapılır. Eğer şikayetler fazlaysa, seviye ileri derecedeyse ya da ameliyatsız tedavi yöntemleri fayda etmemişse ameliyat gerekebilir. Karpal tünel sendromu ameliyatı oldukça basit ve konforludur. Mikrocerrahi yöntemle yapılır. Elde minik bir kesi açılıp sıkışmanın olduğu bölge rahatlatılır. Ortalama 15 dakika sürer, hasta aynı gün evine gidebilir.