Sanal dünyalarda öğrencilerin ve öğretmenlerin gerçek zamanlı olarak etkileşime girebildiği, deneyimsel öğrenme fırsatları sunan eğitim ortamları yaratan Metaverse’nin günümüzün bir gerçeği ve vazgeçilmezi olduğunu belirten Koçak, Metaverse ve Yapay Zeka sayesinde, dünya çapında daha fazla öğrenciye yüksek kaliteli eğitim imkanları sunulabileceğini, coğrafi konum, ekonomik durum ve fiziksel engellere bakılmaksızın herkesin eşit fırsatlara sahip olabilmesinin sağlanabileceğini ifade etti.

Yapay Zekanın günümüzün vazgeçilmezi haline geldiğinin altını çizen Taşkın Koçak, Metaverse evreninde, öğrencilerin oturdukları yerden en iyi eğitimleri alabileceklerini ifade etti.

Metaverse evrenlerini oluşturan; internet, web 3.0, xr (vr, ar, mr), Blockchain ve yapay zeka teknolojileri hakkında Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrencileriyle önemli bilgiler paylaşan Koçak; eğitim, sosyal, eğlence, turizm, spor, iş dünyası, sanayi, finans ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda Metaverse kullanımıyla ilgili örnekler aktardı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Koçak’a öğrencileriyle buluşmasından ve gerçekleştirdiği söyleşiden dolayı teşekkür etti. (İLKHA)