Endonezya'da 9. Parlamento Başkanları Konferansı'nda konuş TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, siyonist işgal rejiminin Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına değindi.

"Koskoca BM'nin Genel Sekreteri Guterres, Refah Sınır Kapısı'ndan içeri sokulmamıştır." diyen Kurtulmuş "Bu, BM'nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır. Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Şu anda 5 bini aşkın çocuğun Gazze'de öldürüldüğünü biliyoruz ve maalesef uluslararası camia olarak bunu durdurmak için hiçbir şey yapamıyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş "Gazze'de her 10 dakikada bir kişi öldürülüyor. Hatırlayacaksınız, birkaç gün evvel Gazze'de Şifa Hastanesi'nin elektrikleri gittiğinde ve insanlara oksijen sağlayan tüplerin olduğu oda bombalandığında, 30 küsur bebek kuvözlerden alınmak zorunda kaldılar. Hepimizin gözü önünde çığlık çığlığa ağlayarak, bağırarak o çocuklar öldüler. Gazze'de o kuvözden alınıp ölen çocuklar aslında insanlığın öldüğünün göstergesi. Dolayısıyla bu anlamda yeni bir dünya sisteminin kurulmasının zaruri olduğunu ifade etmek isterim." dedi.

"Biz Türkiye olarak biliyorsunuz Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta Ukrayna'daki sivillerin ölmemesi için ilk andan itibaren üstümüze düşen bütün sorumlulukları yerine getirmeye gayret ediyoruz." diyen Kurtulmuş "Hem esir takasının gerçekleşmesi hem de tahıl koridorunun açılarak o bölgede Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın tansiyonunun düşürülmesi için olağanüstü gayret sarf ediyoruz. Ama şunu da söylemek herhalde insanlık bakımından vazifemizdir. Ukrayna'da savaşın başladığından bu yana son 2 yıldır öldürülenlerin sayısı ne yazık ki 45 günde Gazze'de öldürülenlerin sayısı kadardır ya da ikisi birbirine eşittir. İnsanlar arasında bir ayrımcılık yapamayız. Bir tek kişinin bile haksız yere öldürülmesi bütün insanlığın öldürülmesi gibi büyük bir suçtur. Kaldı ki bugün Gazze'de israilin agresif saldırıları karşısında büyük savaş suçları işlenmekte, büyük insani kıyımlar ortaya konulmaktadır." şeklinde konuştu.

#CANLIYAYIN MIKTA 9. Parlamento Başkanları Konferansı I. Oturumu’ndayız https://t.co/TMobORMUkl

— Numan Kurtulmuş (@NumanKurtulmus) November 20, 2023

(İLKHA)