Kiralara yüzde 25'lik zam sınırı 6 ay sonra kalkıyor. Peki yeni kira zamları nasıl olacak?

Kiralara yüzde 25'lik zam sona eriyor. Zamlarda eski sisteme geri dönülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamada kiralara gelen yüzde 25'lik zam sınırında son sürece girildiğini söyledi. Temmuz ayına kadar geçerli olacak düzenlemenin devam edip etmeyeceği konusunda açıklama yapan Bakan Nebati, "Olağanüstü dönemlerdeki şartlarla ilgili aldığınız kararları olağan dönemlerde yapmayacaksınız. Geçen yıl kiracılarımızı rahatlatmak için konutlarda yüzde 25'lik sınır getirmiştik, Temmuz ayında bitiyor. Ondan sonra serbest piyasa çerçevesinde kendi aralarında anlaşacaklar. Bu geçici bir süreçti, 1 yıllıktı" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, "Burada konut fiyatlarındaki yükseklikten şikayetçi bulunan vatandaşların kira veriyormuş gibi ev sahibi olmasını sağlıyoruz. Buna ek olarak bankaların konut kullanımında ortaya koymuş olduğu sert duruşu bu kampanyalar dışında konut edinimi sağlayacak imkanları gevşeteceğiz. Önümüzdeki süreçte konut sahipliği daha da kolaylaşmış olacak" dedi.

The Flower and Plant Show 2023'a geri sayım The Flower and Plant Show 2023'a geri sayım

YENİ KİRA ZAMMI NASIL BELİRLENECEK

Yeni kira zamları, önceki yıllarda olduğu gibi enflasyon rakamlarına göre belrilenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada enflasyonun yıl sonudna yüzde 20'lere gerileyeceğini söyledi ve herkesin buna göre hesabını yapması gerektiğini söyledi. Bu hesaba göre yeni kira zamları belli olacak.