Ürdün Dışişleri ve Gurbetçi İşleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sufyan el-Kudah, yaptığı açıklamada, işgalci rejimin Gazze'deki Ürdün sahra hastanesi civarına düzenlediği ve yedi kişinin yaralanmasına yol açan bombalamayı şiddetle kınadıklarını bildirdi.

El-Kudah, hastane personelinin işgal bombardımanında yaralanan ve Filistinli vatandaşlar tarafından acil servise kaldırılan Filistinlileri tedavi etmeye çalışırken vurulduklarına dikkat çekti.

İşgalci rejimin, bombalama sırasında hastaneyi ve personelini tehlikeye atmasının kabul edilemez ve kınanabilir bir suç olduğunu vurgulayan el-Kudah, saldırının  uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu söyledi.

El-Kudah, Ürdün hükümetinin, Ürdünlü sağlık ekiplerinin hayatlarını tehlikeye atmasından tamamen işgal kuvvetlerini sorumlu tuttuklarını aktardı.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyleyen el-Kudah, bunun sonucuna göre gerekli hukuki ve siyasi adımlarını atılacağını kaydetti.

El-Kudah, uluslararası toplumun işgalin savaş suçlarını kınayan ve durduran açık ve samimi bir duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı. (İLKHA)