İngiltere’de Yüksek Mahkeme, hükümetin çoğunlukla Orta Doğu ve Afrika'dan gelen düzensiz göçmenleri Ruanda'ya gönderme planının "yasa dışı" olduğuna hükmetti.

Mahkeme Başkanı Lord Reed yaptığı açıklamada, Ruanda'ya gönderilecek göçmenlerin daha sonra kaçtıkları ülkelere geri gönderilmesi sonucu zulüm veya diğer insanlık dışı muameleyle karşılaşacaklarına dair "gerçek bir risk" bulunduğunu kaydetti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak kararın ardından yaptığı açıklamada, hükümetin bundan sonra atılacak adımları değerlendireceğini ifade etti. Sunak, "Bugünkü kararı gördük ve şimdi sonraki adımları değerlendireceğiz. İstediğimiz sonuç bu değildi. Ancak son birkaç ayımızı tüm ihtimalleri planlamakla geçirdik, tekneleri durdurma konusunda tamamen kararlıyız" ifadelerine yer verdi.

İngiltere geçtiğimiz yıl, ülkeye Fransa’dan Manş Denizi üzerinden küçük tekneler ve botlarla yasa dışı yollarla giren binlerce düzensiz göçmeni ülkeye göndermek üzere Ruanda ile anlaşma sağlamıştı.

İngiltere hükümeti, Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye izinsiz giriş yapan düzensi göçmenlerin, göçmenlik başvuruları değerlendirilene kadar Ruanda'da kalmalarını hedefliyor. (İLKHA)