Devlet borcu yapılandırma 2023 yılı için araştırılan konuların başında geliyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırma süreci başlıyor.

DEVLET BORCU YAPILANDIRMA 2023

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olması beklenen düzenlemeyle 31 Aralık 2022’ye kadar oluşan borçlar yapılandırabilecek.

HANGİ BORÇLARA YAPILANDIRMA OLACAK?

Vergi, sigorta primi, borçlar ve cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak. Paketin önümüzdeki hafta başında Kabine’de görüşülmesi bekleniyor.

ASTİN Yatak'tan deprem bölgesi için maliyetine üretim ASTİN Yatak'tan deprem bölgesi için maliyetine üretim

Vergi, sigorta primi borçları, adli ve idari cezalar yapılandırılacak. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak.

Belediyelere olan borçlar, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.

BORÇLAR TAMAMEN SİLİNECEK Mİ?

Peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek. Borçların yüzde 90’a kadar silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir.

Paketin detaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrası açıklanması bekleniyor.

BORÇ YAPILANDIRMA NEDİR?

Vergi borcu yapılandırma işlemi, vergi ödemelerinde yapılandırmaya gidilerek vatandaşlara ödeme kolaylığı sunulması anlamına geliyor. Vergi borcu olan herkes yapılandırma için belirlenen tarihlerde devlet dairelerine giderek veya internet üzerinden talepte bulunarak yapılandırma yapabilirler.

Yapılandırma ile borçların bir kısmı silinir, geri kalan kısmı için de taksitle ödeme kolaylığı sağlanır.

KAYNAK: Türkiye Gazetesi