HAMAS'tan yapılan açıklamada Endonezya hastanesinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinde faaliyet gösteren son sağlık kurumu olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, "İşgal, sağlık sektörünü yok etme politikasını, bombalamalarını, katliamlarını ve sivil yapıları tahrip etmeyi, Filistinlileri zorla yerinde etme suçunu sürdürüyor. Bu kapsamda işgal ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi'ne yoğun bombardıman başlattı." denildi.

Saldırılar sonucu en az 12 kişinin şehit olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tüm insani değerlerden yoksun bu cani düşman, tüm dünyanın gözü önünde hastaneleri kuşatıyor, bombalıyor. Bugün, silah zoru ve bombalama yoluyla çalışmaları durdurduktan sonra, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki işleyen tek hastaneyi yok etmeye çalışıyor.

Bu durum geri kalan hastaneler için uluslararası toplumun insanlık değerlerinden ve uluslararası hukuktan yana net bir tutum sergilemesini, işgalin Endonezya hastanesinde gerçekleştirmeyi planladığı yaklaşan katliamın durdurulmasını ve Gazze Şeridi'ndeki sivillere karşı.tüm bariz ihlallerin durdurulmasını gerektiriyor."

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, işgalci rejimin Endonezya Hastanesini bombaladığını, bunun sonucunda en az 12 kişinin şehit olduğunu, onlarca kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bakanlık, "işgalcilerin, Endonezya Hastanesini doğrudan ve defalarca hedef alması sonucunda binlerce yaralıyı, sağlık personelini ve yerinden edilmiş kişiyi ölüm çemberine soktuğu" uyarısında bulundu. (İLKHA)