Ramaphosa, BRICS ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderlerinin Orta Doğu konulu olağanüstü çevrimiçi zirvesinde konuştu.

İşgalci siyonist rejimin, Gazze'de BM Şartı da dahil olmak üzere uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirten Ramaphosa, "İsrailin eylemleri, BM Şartı ve Cenevre Sözleşmesi ile tüm protokolleri dahil olmak üzere uluslararası hukukun ihlali anlamına geliyor." dedi.

Ramaphosa, 11 binden fazla Gazze Şeridi sakininin öldürüldüğünü, binlercesinin de yaralandığını ve nüfusun yarısından fazlasının evlerini terk etmek zorunda kaldığını vurguladı.

Saldırılarda konutların, hastanelerin, kamu kurumlarının ve altyapının tahrip edildiğini de sözlerine ekleyen Ramaphosa, "İsrailin hukuka aykırı güç kullanımı yoluyla Filistinli sivil halkın toplu olarak cezalandırılması bir savaş suçudur. Gazze sakinlerine kasıtlı olarak ilaç, yakıt, yiyecek ve su verilmemesi soykırımla eşdeğerdir." ifadelerini kullandı.

Ramaphosa, "Güney Afrika ayrıca Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes sağlanması, insani koridorların açılması ve israile yönelik saldırı sırasında HAMAS tarafından esir alınan rehinelerin serbest bırakılması ve çatışmanın taraflarına silah verilmemesi çağrısında bulunuyor. Ayrıca Uluslararası toplumu, Gazze Şeridi'ndeki acılara son vermek ve bu çatışmaya adil ve barışçıl bir çözümün önünü açmak için başta acil ve kapsamlı bir ateşkes olmak üzere acil ve somut eylem üzerinde anlaşmaya çağırıyoruz." diye konuştu. (İLKHA)