Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi, işgalci rejimin 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılara ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Açıklamada, şehit sayısının 4 bin 710'u çocuk ve 3 bin 160'ı kadın olmak üzere 11 bin 500'e yükseldiği bildirildi.

Şehit olanlardan 200'ünün sağlık personeli, 22'sinin sivil savunma, 51'inin ise gazeteci olduğu aktarılan açıklamada toplam yaralı sayısının ise 29 bin 800'e ulaştığı kaydedildi.

Açıklamada, "Yıkılan hükümet binası sayısı 95, okul sayısı 63'ü hizmet dışı olmak üzere 255, tamamen yıkılan cami sayısı 74, kısmen yıkılan cami sayısı 162 ve vurulan 3 kilise olarak gerçekleşti." denildi.

İşgal ordusunun özellikle hastaneleri hedef alması nedeniyle 25 hastane ve 52 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığı aktarılan açıklamada, ayrıca 55 ambulansın da vuruldu kaydedildi.

Açıklamada, "işgal ordusu askerlerinin Şifa Tıp Kompleksi'nde çok sayıda hasta, yaralı ve yerinden edilmiş kişinin yanı sıra çok sayıda sağlık ve bakım personelini dövdüğü, elbiselerini çıkarmaya zorladığı ve onlara hakaret ettiği" belirtildi.

Açıklamada ayrıca yarın yakıt krizi nedeniyle Gazze Şeridi'nde iletişimin ve internetin kesileceği ve böylece işgal ordusunun 24 saat boyuncu işlemeye devam ettiği savaş suçunu örtmek için bir kılıf olacağı vurgulandı. (İLKHA)