Ahrar Hareketi Genel Sekreteri Halid Ebu Hilal ve oğlu Edham, dün gece Gazze'nin Şeyh Rıdvan semtindeki evine düzenlenen bombalı saldırıda şehit oldu.

Filistinli siyasi aktivist Ebu Hilal, siyonist işgaline karşı mücadelesine genç yaşta başladı ve bu uğurda işgal zindanlarında da hapsedildi.

İlk olarak El Fetih Hareketi saflarına katılan Ebu Hilal, ardından bu harekette kendisine göre "sapmalar ve yolsuzluklar" görünce ayrılarak El Ahrar Hareketi'ni kurdu

HAMAS Hareketi Gazze'de 2006 yılında seçimleri kazandıktan sonra, oluşturulan hükümetle işbirliği yapmaya karar verdi ve hareketin İçişleri Bakanlığı için bir medya yetkilisi ve resmi sözcüsü olarak çalıştı.

Şehit İçişleri Bakanı Sad Siam'ın oluşturduğu Yürütme Gücü'nün kurucularından biri olan Ebu Hilal, Filistin hareketinin Gazze ve Batı Şeria olarak bölünmesinin ardından "Filistin Ahrar Hareketi"nin ismini değiştirerek "Fetih el-Yaser" hareketini kurdu. Ebu Hilal, hareketin faaliyete geçtiğini duyurdu ve bu hareketin kurucusu ve genel sekreteri oldu. Hareketin bir de Gazze Şeridi'nde faaliyet gösteren "Ensar Tugayları" olarak bilinen askeri kanadı da bulunuyor. (İLKHA)