Tüm organik ve doğal, ev yapımı saç maskeleri saç kökleri ve saç derisi için çok besleyicidir. Aşağıda uygulama şekli verilen evde kendi başınıza yapabileceğiniz 4 maddeden oluşan doğal ve pratik saç maskeleri:

Tüm organik ve doğal, ev yapımı saç maskeleri saç kökleri ve saç derisi için çok besleyicidir. Aşağıda uygulama şekli verilen evde kendi başınıza yapabileceğiniz 4 maddeden oluşan doğal ve pratik saç maskeleri:

Meme Kanseri Riskini Düşüren 10 Yöntem Meme Kanseri Riskini Düşüren 10 Yöntem

1. Zeytinyağı Maskesi
Bir kabın içine yarım su bardağı kadar zeytinyağını koyun ve yaklaşık 15-20 dakika ısıtın. Çok fazla ısıtmamaya, ocağı kısık tutmaya dikkat edin. Zeytinyağının ılıması yeterli olacaktır. Yağın yanmaması gerekir.

Zeytinyağını ocaktan aldıktan sonra parmak uçlarınızla saç diplerinize ve saçlarınıza masaj yaparak iyice yedirin. Eğer saç dipleriniz çok kuruysa, yağı saç diplerinize değdirmemeye özen gösterin. Yağı daha uçlara sürmeyi deneyin.

Tüm yağı saçınıza güzelce yedirdikten sonra bir saç bonesi yardımıyla saçlarınızı kapatın ve yaklaşık 30 dakika bekletin.

Saçlarınıza çok fazla dokunmayın ki bu süre içinde tüm yağ saçlarınız ve saç deriniz tarafından iyice emilsin. 30 dakikanın sonunda saçınızdan ve saç derinizden tüm yağı arındırana kadar şampuanlayın.

Ardından bol suyla durulayın.

2. Bal ve Zeytinyağı Maskesi

Bal da, zeytinyağı da saçlarınızı hem nemlendirir hem de yumuşatır. Her ikisiyle yapacağınız bir maske, saçlarınızı beslerken bakım yapmak için son derece idealdir.

3 çorba kaşığı kadar zeytinyağını ve 2 çorba kaşığı balı bir kase içinde iyice karıştırın. Ardından parmaklarınız yardımıyla tüm karışımı saçınıza ve saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Saçınıza maskeyi uyguladıktan sonra bir boneyle saçınızı kapatın. En az 15 dakika boyunca karışımı saçınızda bekletin. Ardından saçınızda maskeden hiçbir kalıntı bırakmamak için iyice şampuanlayın ve bol suyla durulayın.

3. Kırılan Saçlar İçin Maske

Çok kolay kırılan, çatallaşan ve ayrılan saçlarınız varsa, sizin için en uygunu Hindistan cevizi ve misket limonu kullanmaktır. Saçlarınıza yetecek kadar Hindistan ceviziyle misket limonunun suyunu karıştırın. Hazırladığınız maskeyi saçınıza ve saç diplerinize sürün. Yaklaşık 15 dakika bekletin. Ardından saçınızı maskeden arındırana kadar şampuanlayın ve durulayın.

Bu maskeyi saçınıza haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Bir ayın sonunda saçlarınızda kırılma ve çatallanma sorunu büyük ölçüde azalacaktır.

4. Yumurta Maskesi

Yumurta, içeriğindeki yüksek protein miktarı nedeniyle kırık ve yıpranmış saçların etrafını sararak besleyen çok güçlü bir saç bakım maskesi malzemesidir. Saçlarınızı hem parlatır, hem de saç dökülmesi probleminizi en aza indirger. Saç diplerini de çok iyi besleyen bir maskedir.

Eğer saçlarınız kısaysa 2 tane, uzunsa 4 tane yumurta sarısını bir kaseye kırın. Üzerlerine 3 çorba kaşığı badem yağı ya da zeytinyağı ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın.

Öncelikle saçlarınızı şampuanla yıkayın ve tutamlara ayırın. Her tutama dipten uca kadar hazırladığınız karışımdan sürün. Saçınızda hiç kuru nokta kalmayana kadar bu işlemi tekrarlayın. Saç diplerinizin ve saçınızın tamamına maskeyi yedirin ve ardından bir boneyle saçınızı sarın.