Uzmanlara göre doğumdan hemen sonra hiç zaman kaybetmeden sonra bebeği emzirmeye başlamak gerekir.

Uzmanlara göre doğumdan hemen sonra hiç zaman kaybetmeden sonra bebeği emzirmeye başlamak gerekir.

Emzirme kaç yaşına kadar sürdürülmelidir? Emzirme 2 yaşına kadar sürdürülmesi gerekir.

Emziren, özellikle ilk deneyimi olan annelerin ilk haftalarda bazı sorunlarla karşılaşabilirler. Karşılaşılan bu sorunlar, annelerde yetersizlik duygusu oluşmasına neden olarak, anneleri emzirmeden uzaklaştırıp, gereksiz yere mama kullanmaya yönlendirebilir. Oysaki bu sorunlar doğru emzirme tekniğinin öğrenilerek uygulanması ve birkaç basit uygulama ile aşılabilir.

Emzirme öğrenilen bir beceridir, tıpkı yemek yapmak veya bisiklete binmek gibi. Sabır ve pratik yapmak gerekir. Siz ve bebeğiniz bunu öğrenirken bazen zorlanabilir, sıkılabilirsiniz fakat özgüveninizi yitirmeyin çoğu zaman sorunlar çözülür.

Özellikle prematüre (erken) doğum, sezaryenle doğum veya bebeğinizdeki sağlık sorunları öğrenmeyi zorlaştırabilir. Unutmayınız ki emzirmek giderek kolaylaşır, zorlaşmaz. Anneler, emzirme ile karşılaşabilecekleri sorunların çözümünde aile hekimlerinden ve hastanelerimizdeki bu konu ile ilgili çalışanlardan yardım alarak sorunlarını daha rahat aşabilirler.

Anne sütünün, bebek için gerekli tüm besinler yanında yeterli miktarda suyu da içerdiğini, ilk 6 aylık dönemde çok sıcak havalarda dahi anne sütündeki suyun, bebeğin susuzluğunu gidermeye yeterlidir.

Cilde İyi Gelen Yiyecekler nelerdir? Cilde İyi Gelen Yiyecekler nelerdir?

DOĞUMDAN YARIM SAAT SONRA EMZİRMEYE BAŞLAYIN

Emzirmeye, doğumdan hemen sonra başlanmalıdır. Doğumdan sonra ilk birkaç gün içinde gelen koyu ağız sütü bebeğe mutlaka verilmelidir. Bu süt bebeğin büyümesine yardımcı olur, bebeğin hastalıklara karşı koruyucu maddeleri almasını sağlar.

Doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde emzirmeye başlayan annenin önceleri az miktarda gelen sütü, bebeğin emmesi ile kısa zamanda artar. Doğumdan sonra 1-2 gün süt gelmese bile mamaya geçilmemeli, biberon ve emzik verilmemeli, bebek emzirilmelidir.

Sık sık emzirme zararla mı?

Bebek, sık sık memeye tutulunca 3-4 gün sonra bile süt gelebilir. Sık emzirme, bol süt gelmesini sağladığı gibi göğüslerin şişmesini ve acımasını da önler. Ayrıca anneler doğumdan itibaren bebekleri ile 24 saat aynı odada kalmaya özen gösterirlerse emzirme konusunda daha az sorun yaşanacaktır.

Bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli

Annelerimize bebeklerini 6 aylık oluncaya kadar sadece anne sütüyle beslemelerini, 6 aydan sonra ek gıdaya başlamalarını ve 2 yaşına kadar bebeklerini emzirmelerini, sağlık yönünden bir zorunluluk olmadıkça mama ile bebeklerini beslememelerini, biberon ve emzik kullanmamalarının bebeklerinin ileriki yaşamlarını daha sağlıklı geçirmelerini sağlayacaktır.

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Proğramlar ve Kanser Şube Müdürü Uzm. Dr. Aslı Melek