Geçen sene başlatılan yardım kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara kışın ısınma yardımı yapılacağı bildirildi. Isınma yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere 450 lira ile 1150 lira arasında destek ödemesi yapılacağı bildirildi. Kış aylarına doğru gidilirken doğalgaz desteği için başvuru ekranı açıldı ve edevlet kapısı üzerinden ısınma yardımı başvuruları alınmaya başladı. Devlet tarafından vatandaşlara verilen söz konusu yardımın, istenen bilgilerin e devlet üzerinden iletilmesi ile yapılacağı bildirildi.

PEKİ KİMLER BU YARDIMA BAŞVURU YAPABİLİR?

Peki bu yardıma kimler başvuru yapabilir? İhtiyaç sahibi olan , dar gelirli olan vatandaşlar, doğalgaz alt yapısı olan 81 il ve 647 ilçede başvuru yapabilecek. Bakan Derya Yanık konu ile ilgili yaptığı açıklamada hem faturalı sayaç hem de kartlı sayaç kullanabilen  vatandaşlar için ödemelerin yapılacağına yer verildi.

KİRACI VE EV SAHİBİ FARK ETMİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen haftalarda kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada ev sahibi ve kiracı fark etmeden herkesin başvuru yapabileceğine yer verildi. Faturalı sayaç kullanan vatandaşlara , fatura ibrazı üzerine destek ödemesi yapılıyor. Kartlı sayaç kullananların ise paraları kartlarına yatacak.

Başvuru şartlarına ilişkin yapılan açıklamada , "3294 sayılı Kanun kapsamında olan veya dönemsel ihtiyaç sahibi olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda oldukları SYD Vakıflarınca belirlenen haneler. " denildi ve "e-Devlet Kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunan Türk Vatandaşlarından doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet eden ve e-Devlet başvuru sürecinde seçtiği, kullanımda olan mesken türünde adına kayıtlı ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı doğal gaz aboneliği bulunan kişilerden ön eleme kriterlerini geçen ve SYD Vakıflarınca hak sahipliği kararı verilen kişiler" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul 'Gençlik Başkenti' ilan edildi İstanbul 'Gençlik Başkenti' ilan edildi

BAŞVURU EKRANI

Yardıma başvuru yapmak isteyen vatandaşların internet üzerinden başvurması gerekmektedir. BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ