Özbekistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, son MYK Toplantısı'nda, "Keşke Esad Özbekistan'a gelseydi, görüşürdüm" dediği ifade edildi.

Selvi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Esad Şanghay beşlisine gelmiyor. Böyle bir davet de yok" açıklaması yaptığını ve ardından Erdoğan'ın söz alarak, "Keşke Esad Özbekistan'a gelseydi, görüşürdüm. Ama o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tutumundan dolayı Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını korumayı tercih etti. Kendi kontrol ettiği alanları korumayı düşündü. Ama büyük toprakları koruyamadı" dediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM'de diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM'de diplomasi trafiği

Sözlerinin devamında ikinci kez "Keşke Özbekistan'a gelseydi, görüşürdüm" diyen Erdoğan, ardından şu cümleleri kullandı:

"Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o zaman kendisine 'Bak, böyle yaparsanız Suriye bölünür' dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık ama silahları yok diye düşündü. Bizim uyarılarımızı dikkate almadı. Ama oraya Amerika'nın, Rusya'nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını korumayı tercih etti ama Suriye'nin büyük topraklarını koruyamadı."