Borç yapılandırma, öğrenim kredisi, trafik ceza puanı... Merakla beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren müjdeleri peş peşe açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabineden sonra yapılandırmanın detaylarını paylaştı.  Seçim takvimi hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

SEÇİM 14 MAYIS'TA

Seçim için en uygun tarihin 14 Mayıs olduğunu söyleyen Erdoğan, "Normalde seçimler 18 Haziran'daydı. Ama bunu güncelleme ihtiyacı duyduk. Milli iradenin en yüksek katılımla ve en iyi şartlarda olmaıs ile sorumluyuz. Bu kapsamda yaptığımız değerlendirmelerde 14 Mayıs gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük. Anayasadaki maddelere göre ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Anayasaya göre 3/5 çoğunlukla meclis yaparsa memnunşiyet duyarız. Eğer çoğunluk olmazsa Cumhurbaşkanlığı olarak kararımızı alıp süreci başlatacağız. 2023 seçimlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçim yürütmenin temsilcisi Cumhurbaşkanı ve yasamanın temsilcileri vekillerin aynı gün belirlenmesini sağlayan yeni sistemin 2. seçimi olacak" dedi.

YAPILANDIRMA DETAYLARI

Petrol Ofisi'nden deprem seferberliği Petrol Ofisi'nden deprem seferberliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılandırmayı şu şekilde açıkladı:

"Vergi daireleri , gümrük müdürlükleri SGK, belediyeler, il özel idareleri yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumların kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Bu teklif ile vatandaş ve şirketlerin kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Yapacağımız düzenleme ile tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı sunuyoruz. Davalı vergi ve prim borçları da bu kapsamda olacak. Bilindiği gibi KYK borçlarının endfekse bağlı artışına son verdik. Ne kadar kredi aldılarda o kadarını geri verecek. Bu düzenleme ile endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırılacak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz. Yapılandırma teklifinin tüm hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

İcralık borcu olan vatandaşlara da müjde. 2 bnin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek düzenlemeyi yapmıştık. Vergi dairelerinde 2 bin lirayı aşmayan borçları olan vatandaşlar için hayata geçiriyoruz. 1 defaya mahsus olmak üzere 31 Aralık 2022 'den önceki 2 bin liralık borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz" Dedi.