Çocuğu okula giden aileleri yakından ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gelen açıklamada çocuğu ilkokul, lise, üniversiteye giden ailelere destek ödemesi yapılacağı bildirildi. 

AİLE DESTEK PROGRAMI İLE ÇOCUK YARDIMI

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hanelere çocuk başına destek ödemesi yapılıyor. Söz konusu destekte çocuk sayısına göre ödemeler şu şekilde:

1-2 çocuklu hanelere 350 TL

3 çocuklu hanelere 450 TL

4 çocuklu hanelere 550 TL

5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere  650 TL

Söz konusu destekten yararlanan ailelere her ay ödeme yapılıyor.

SED YARDIMI

SED yardımı kapsamında ise okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde okuyan çocukların ailelerine destek ödemeleri yapılıyor. Destek miktarları şu şekilde:

-Okul öncesi: 2422 TL
-İlkokul-ortaokul: 3622 TL
-Lise: 3874 TL
-Üniversite: 4359 TL

SED YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

SED YARDIMI BAŞVURUSU 

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı başvurusu e-devlet üzerinden alınıyor.

İşte adım adım başvuru anlatımı:

1. Aşağıdaki linke gidin.

TIKLA

2. Açılan sayfada YENİ BAŞVURU kısmından giriş yapın. 

3. Burada 7 aşamalı bilgileri doldurarak devam edin ve ardından başvurunuzu onaylayın.