Yeni cilt bakım ürünlerinin içerdiği kimyasal maddeler, cilt dokusunda telafisi zor hasarlara yol açabilir.

Yeni cilt bakım ürünlerinin içerdiği kimyasal maddeler, cilt dokusunda telafisi zor hasarlara yol açabilir.

Bütçe ve zamandan harcayan pahalı krem ve kozmetik ürünler kullanmak yerine, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek cildinizi güzelleştirebilir ve cilt sorunlarınızla baş edebilirsiniz.

Aşağıda yer alan yiyecekler, cildi güzelleştirmekte ve cildin ihtiyacı olan doğal dengeleri geri kazandırmaya yardımcı olmaktadır.

Cilde İyi Gelen Besin ve Yiyecekler

Narenciye

C vitamini bakımından zengin olan narenciyeler, yaşlanmaya karşı cildi korur. Greyfurt, limon, portakal gibi turunçgilleri 8 ile 10 dakika yüzünüzde bekleterek ve bu meyveleri tüketerek, cildinizin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Narenciyeler, ciltteki güneş hasarı ve pigmentasyon farklılıklarına da iyi gelir.

Greyfurt, havuç yağı ve limon suyunu karıştırarak elde edilen maskeyi 10 dakika boyunca cildinizde bekletirseniz, daha canlı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

Bal

Balın cilde sağladığı yararlar sayısızdır. Eğer cildiniz anında genç görünmesini istiyorsanız, yüzünüze ince bir tabaka halinde bal sürün ve 10 dakika boyunca cildinizde bekletin.

Bal ile yapılan cilt maskesi, kısa sürede cildinizi güzelleştirir. Bal, doğal bir nemlendiricidir. Cilt katmanlarının iç dokularındaki suyu emer. Kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Ciltteki tahrişleri kısa sürede iyileştirir ve antioksidanlar bakımından zengin olması, yaşlılığa karşı cildi korur.

Süt

Eğer cildinizde kuru ve çatlaklar varsa, uzmanlar süt banyosu yapılmasını önermektedir. Süt ile yapılan cilt maskeleri de cildin nem dengesini kazanmasına yardımcı olur. Özellikle sütte bulunan laktik asit, ölü hücrelerden cildin kurtulmasını sağlar ve cansız kuru bir görünümü giderir.

Parlak bir cilt için, yüzünüze doğrudan süt uygulayabilirsiniz. Pamuklu ped yardımıyla cildinize bir miktar süt uygulayın ve 10 dakika sonra ılık suyla cildinizi yıkayın.

Zeytinyağı

Yemeklere lezzet katmak için kullandığımız zeytinyağı, aynı zamanda güzelliğin de sırrıdır. Zeytinyağı harika bir nemlendiricidir.

Bir miktar zeytinyağı ile cilde masaj yapmak, cildinizi besler, kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur, kuruluğu giderir ve tahrişli bölgeleri iyileştirir.

Makyajınızı yüzünüzden temizlemek için de zeytinyağı kullanabilirsiniz. Suya dayanıklı maskara bile kirpiklerinizden kolayca çıkacaktır.

Domates

Yüzünüze öncelikle yoğurt sürün ve ardından domates suyu uygulayın. 10 dakika sonra cildinizi soğuk suyla temizleyin. Bu iki doğal malzeme cildinizin beslenmesine yardımcı olur.

Domates cilt için iyi bir antioksidan kaynağıdır. Ciltteki tahrişleri iyileştirir ve güneş lekelerinin hafiflemesini sağlar.

Buğday Tohumu Yağı

Emziren anne nasıl kilo verebilir? Emziren anne nasıl kilo verebilir?

Buğday özünden elde edilen bitkisel yağ ile cilt lekelerinizi azaltabilirsiniz. Ciltteki yara izleri ve lekelere karşı çok etkili olan buğday tohumu yağı, bu bölgelerde doku tamiri yapar. E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir.

Soda

Sodyum bikarbonatın cilde sayısız faydası vardır. Cildin örü hücrelerden arınmasını sağlar ve doğal peeling yöntemi olarak kullanılır.

Su ve soda karışımını cildinize masaj yaparak sürün. Ardından yüzünüzü suyla yıkayın. Böylelikle daha temiz ve canlı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı, göz çevresindeki şişliklerin yatışmasına yardımcı olur ve cildi rahatlatır. Soğuyan papatya çayı demlik poşetlerini gözlerinizin üzerinde bir süre beklettikten sonra, şişliğin neredeyse tamamen yok olduğunu görebilirsiniz.