BRICS ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderlerinin Orta Doğu konulu olağanüstü çevrimiçi zirvesinin sonuç bildirgesi yayımlandı.

Sivilleri hedef alan savaş suçları, ayrım gözetmeyen saldırılar, sivil altyapının hedef alınması dahil tüm şiddet eylemlerin kınandığı bildirgede, uluslararası yasalar gereğince sivillerin korunması gerektiğinin altı çizildi.

Esir sivillerin bırakılması çağrısının yapıldığı bildirgede, Gazze halkının bölgeden zorla çıkarılıp diğer ülkelere gönderilmeye çalışılmasının Cenevre Sözleşmesi'nin ihlali olduğu vurgulandı.

Bildirgede, "Filistinlilerin kendi topraklarından her türlü kitlesel veya bireysel biçimde zorla çıkarılmasını kınıyoruz." ifadelerine dikkat çekilerek Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun (BMGK) ilgili kararı çerçevesinde, insani yardıma sürekli, kısıtlamasız, acil ve güvenli erişimin sağlanması gerekliliğine ve tarafların insancıl hukuka uymasının önemi vurgulandı.

Acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunulan bildirgede, bölgede sivillerin korunmasını ve insani yardım sağlanmasını amaçlayan bölgesel ve uluslararası çabaların desteklendiği kaydedildi.

Bölgeye yayılmasının önlenmesi için tüm tarafların çaba göstermesi talep edilen bildirgede, uluslararası topluluktan bağımsız bir Filistin Devletinin kuruluşu ve "iki devletli çözüm" için destek talep edildi. (İLKHA)