Merak edilen konuların arasında ise hane halkı geliri hesaplaması yer alıyor. 

Hane halkı geliri nasıl hesaplanır?

TOKİ müjdesi sonrası ev sahibi olmak isteyenler hane halkının nasıl hesaplandığını merak ediyor. TOKİ evleri hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan,’’ Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Projemizin bu ilk etabı dahi cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut atılımıdır. 50 binini İstanbul'da, 18 binini Ankara'da 12 bin 500'ünü İzmir'de 8 bin 650'sini Bursa'da, 7 bin 500'ünü Konya'da inşa edeceğiz. Diğer illerimizde de değişen sayılarda konut sayısı paylaşacağız. Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. Gençlerimiz için de bir kontenjan oluşturduk. 50 binini de gençlerimize tahsis ettik.’’ dedi. Bu açıklama sonrası TOKİ başvurusu için hane halkı geliri nasıl hesaplanır? sorusu yanıt aradı.

Erdoğan: Katılım Finans, finansal sistem içinde hak ettiği yere gelmeli Erdoğan: Katılım Finans, finansal sistem içinde hak ettiği yere gelmeli

Ayrıca Erdoğan, ‘’Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olabilecektir. Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir.  İstanbul'da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir. Bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ'den ev almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kuracağız. ‘’ ifadelerini kullandı.

Hane halkı geliri nasıl hesaplanır?

Hane halkı geliri resmi kayıtlarda aynı ev içerisinde oturan kişilerin elde ettiği toplam gelir anlamına gelir. Örnek olarak resmi kayıtlarda bir evde anne, baba ve 1 çocuk yaşıyorsa ve her biri 5 bin 500 TL’lik asgari ücret alıyorsa 5.500 x3’ten hane halkı geliri 16 bin 500 TL olur.