Ağrı'nın nerdeyse başlıca sorunu olan Şehir içi ulaşım problemi halen devam ediyor. 

Ağrı'da daha önce şehir içi dolmuş hizmetleri özel olarak yürütülüyordu. Yaklaşık 8 ila 11 kilometre arasında mesafeleri değişen şehir içi dolmuş hatlarında 2018 yılında araç sahiplerinin yaptıkları zamlarla 2.15 TL'ye çıkarıldı.

Yüksek bilet fiyatları, dolmuş hatlarından bazılarını kentte bulunan ailelerin elinde bulunmasından dolayı zaman zaman hat sahipleri ve şoförler arasında yaşanan büyük kavgalar nedeni ile dolmuş hizmetleri sağlıklı yürütülmemekteydi.

Araç sahiplerinin bir kısmı veya araç şoförleri yolculara kötü davranmaları üzerine yoğun belediyeye yapılan yoğun şikayetlerden sonra devreye Belediye Başkanı talimatı ile Ağrı Belediyesi girdi. Belediyeye ait olan ama işletmesi hat sahiplerine verilen araçlar tümüyle belediye bünyesinde düşük ücret ile hizmet vermeye başladı.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ise yaptığı bir açıklama ile taşımacılık alanındaki ücretlerin yüksek olduğunu, belediyenin kendi araçları ile daha düşük maliyete halkı taşıyacağını açıklamıştı.
Düşük ücreti kabul etmeyen araç ve hat işletmecileri günlerce haftalarca eylem yaptılar, taşımacılığı durdurdular. Yapılan görüşmeler üzerine özel sektör tarafından işletilen hatlar 08 Eylül 2020 tarihinden itibaren belediye uhdesine katılarak kentteki tüm ulaşım hizmetini Ağrı Belediyesi yürütmeye başladı.

Zaman içerisinde yaşanan şoför eksikliği, araçların arızalanması ile ulaşım hizmeti tam olarak ihtiyaçları karşılayamaz hale geldi.

Şehir içi taşımacılığın yürütüldüğü kentte, çok sayıda ücretsiz kart sahipleri ile birlikte tüm öğrenciler bu hizmeti 0,25 kuruş ödeyerek kullanıyor. Tam bilet fiyatları ise tek seferliğine 1,50 TL.

Akaryakıtın astronomik fiyatlarına karşın ülkenin en ucuz taşımalığını gerçekleştiren Ağrı Belediyesi'nin personel, yakıtlar ve çeşitli harcamaları hesapladığımızda ulaşım hizmetleri günlük 143 bin TL'ye mal olurken aylık ise bu ücret 4 milyon 288 bin TL'ye denk gelmekte. Günlük geliri hesapladığımızda ise Ağrı Belediyesi kasasına ortalama günlük 67 bin TL, aylık ise ortalama 2 milyon TL girmektedir.

Ucuz maliyet ile Ağrı Belediyesi ulaşım hizmetlerinden aylık yaklaşık olarak 2 milyon TL zarar etmektedir.

Öğrenci taşımacılığı yapan firmaların fiyatları, ailelere yüksek gelmekte, belediyeye ait dolmuşlar uygun olunca öğrencilerin çoğu ailelerin tavsiyesi üzerine şehir içi dolmuşlar ile yolculuk yapmakta. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde eğitim gören yaklaşık 15 bin öğrencinin büyük çoğunluğu da uygun olduğu için şehir içi dolmuşları kullanması ile araç yetersizliği duraklarda büyük yığılmalar meydana getirmekte.

Neredeyse durduğu ilk durakta dolan araçlar sonraki duraklarda yolcu alamadan yoluna devam etmek zorunda kalıyor.