Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi‘nde fırında ekmek üretmeyi öğrenen öğrenciler, mesleği öğrenmenin yanında kazandıkları parayla aile ekonomilerine katkı sağlıyor.

Lisenin Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Bölümü bünyesinde bir süre önce kurulan endüstriyel ekmek üretim tesisinde öğretmenlerin koordinesinde öğrencilere ekmek pişirilmesi öğretiliyor.

Tesiste günlük 7 bin ekmek, poğaça ve simitler, pansiyonlarda kalan ve taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilere veriliyor.

Fırını kurup üretime başladıklarını belirten Milli eğitim müdürü hasan kökrek, şunları kaydetti:

“Ekmek fırınımızın bulunduğu okulda aynı zamanda taşımalı öğrencilerimiz için yemek yapılıyor. Temel amacımız öğrencilerimizin üreterek hem para kazanması hem de mezun olduğunda iyi bir meslek elde etmiş olmasıdır. Bu öğrencilerimiz mezun olduklarında aldıkları diploma teknisyenlik yerine geçmektedir. Bu diplomayla iş yeri de açabilmektedirler. Öğrencilerimiz bu üretimi gerçekleştirirken aynı zamanda asgari ücretin en az üçte bir oranında ücret kazanıyorlar. Bu şekilde aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.”

Milletvekili Çelebi: “Sona yaklaştık, Son 40 metre” Milletvekili Çelebi: “Sona yaklaştık, Son 40 metre”