Ağrı’da LE’PARİS kadın Kuaförü sahibi Aslı Aydın ve arkadaşları, izinli günlerinde Ağrı merkez ve 7 ilçesine bağlı köyleri dolaşarak, kız çocuklarının saçlarını kesiyor, daha önce hiç kuaföre gitmeyen kız çocuklarını mutlu ediyor.

Bakan Koca duyurdu: SMA Bilim Kurulu yarın toplanıyor Bakan Koca duyurdu: SMA Bilim Kurulu yarın toplanıyor

Ağrı’da LE’PARİS kadın Kuaförü sahibi Aslı Aydın ve arkadaşları, izinli günlerinde Ağrı merkez ve 7 ilçesine bağlı köyleri dolaşarak, kız çocuklarının saçlarını kesiyor, daha önce hiç kuaföre gitmeyen kız çocuklarını mutlu ediyor.

Ağrı’da kadın kuaförleri Aslı Aydın ve arkadaşları, geçen yıl köy okullarındaki çocukları mutlu etmek için hayırseverlerden topladıkları hediyeleri çocuklara ulaştıran Mimar Lütfü Yiğit ve eşi Hatice Bolat Yiğit çiftinin ‘İyilik bulaşıcıdır’ sloganıyla başlatmış olduğu çalışmalara dahil oldu. Gönüllü bir şekilde dahil oldukları iyilik hareketi kapsamında köy köy dolaşarak kız çocuklarına ulaşan kadın kuaförleri, daha önce hiç kuaföre gitmemiş kız çocuklarının saçlarını tarıyor, çeşitli şekiller vererek, rengarenk boncuklar takıyor.

İzinli oldukları günlerde işletmede çalışan 10 personelle dönüşümlü olarak 3’erli gruplar halinde kız çocuklarının saçlarını ücretsiz bir şekilde yapan kuaförler, çocukların mutluluklarına ortak oluyor.

‘Çocuklardan daha çok biz mutlu oluyoruz.’

Şuana kadar gittikleri köylerde eğitim gören 200’e yakın kız çocuğunun saçlarını kesen kadın kuaförlerden işletme sahibi Aslı Aydın, böyle bir çalışmanın içinde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, 10 yıllık bir işletme olduklarını belirtti. Aydın: “Bu çalışmaya Lütfü hoca ve eşi sayesinde dahil olduk. Yaklaşık bir yıldır hep birlikte çocuklara hediyeler götürerek, çocukların saçlarını kesiyoruz. Fön tutuyoruz. Saçlarına boncuklar takıyoruz. Bu bizim için çok güzel bir şey. Tatil günlerimizi bu şekilde değerlendiriyoruz. Köylere gittiğimizde kız çocuklarımızın bakımlarını yapıyoruz. Onların da mutlu olması amacıyla bu işi yapıyoruz. Onların minik kalplerine dokunmak istiyoruz. Özellikle köy çocuklarına gitmek istedik. Çünkü köy çocuklarının büyük bir çoğunluğu daha önce hiç kuaföre gitmemiş. Hiç kuaför yüzü görmemiş çocuklar var. Saçlarını daha önce hiç yaptırmamış çocuklar var. Mesela bu gün saçlarını yaptığımız bir kızımızın mutluluğu gerçekten görülmeye değerdi. Ayrıca bu çocuklarımız her zaman şehir merkezlerine gelme imkanı da bulamıyorlar. Çoğu zaman televizyonlarda gördüklerine özeniyorlar. Heves ediyorlar. Bizde bu heves ve isteklerini yerine getirmek amacıyla bu işe dahil olduk. Çok da mutlu olduk. Ayrıca çocuklar bizimle birlikte meslekleri de tanıyorlar. Bizleri çoğu zaman başka mesleklerden insanlar olarak da algılıyorlar. Onlar için ileride hayatlarını kazanmaları ve okula devam etme istekleri noktasında olumlu örnek olduğumuzu da düşünüyoruz. İnanılmaz bir his ve mutluluk. Bunun yanında ilk başladığımızda olumlu tepkiler aldık. Çocuklarımız çok mutlu oluyor. Daha uzak köylere giderek, özellikle durumu iyi olmayan çocuklarımıza ulaşmak için ilerlemeye devam edeceğiz. Şu ana kadar 150- 200 kız öğrencimizin saçını kestik. Bu işi yaparken çocuklar kadar mutlu olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

‘Her gün 3 ayrı arkadaşımızla geliyoruz’

Çocukların kendilerini gördüğü zaman çok mutlu olduklarını dile getiren Aydın: “Çocuklar bizleri gördüklerinde ne yapacağımızı anlayınca çok mutlu oluyorlar. Çok büyük ilgi gösteriyorlar. Onların böyle olması bizleri sevindiriyor. Elimize makas aldığımızda bile çocuklar hayranlıkla bakıyor. ‘Saçımı mı toplayacaksın? Saçımı mı bağlayacaksın? Saçlarımı kesme diyorlar. Onları öyle gördükçe içimiz burkuluyor. Mağdur kalmış öğrencilerimiz var. Onların isteğine göre kesiyoruz. Bu projeyi izinli olduğumuz gün yapıyoruz. Her gün 3 ayrı arkadaşımızla geliyoruz. İnşallah herkes böyle işlere imza atar. Her şey para kazanmak değil. Bizi bu işe dahil eden Lütfü hoca ve eşi başta olmak üzere bütün hayırseverlerimizden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

‘Heveslerinin içlerinde kalmamasını istiyoruz’

Kadın kuaförlerden Songül Kaya ise köy köy çocukların mutluluğu için çalıştıklarını belirterek, “Yaklaşık 5 yıldır Leparis Kadın Kuaföründe çalışıyorum. İşletmemiz 10 yıllık bir işletme. Son 2 yıldır köylerimizdeki çocukları çeşitli hediyeler götürüp saçlarını yaparak, sevindirmeye çalışıyoruz. Küçüklükten bizlerde hep heves ediyorduk. Saçlarımıza şekil verip kestirmek istiyorduk. Bu tür şeyler bizimde içimizde çok kaldı. İşte bizde bu noktada bu çocuklarımızın bu isteklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Heveslerinin içlerinde kalmamasını istiyoruz. Çocukların saçlarını kestiğimizde mutluluklarını gözlerinde görüyoruz. Özellikle hiç saçını kestirememiş kız çocuklarına ulaşmaya çalışıyoruz. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. İsteyen bütün arkadaşlarımız bizimle birlikte görev alabilir. Bu konuda gönüllüyüz. Kendi emeğimizle ve imkanlarımızla geliyoruz. Çocuklarımızı mutlu etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Köyün dışına çıkmamış çocuklar var. Hayatlarında hiç saç kesmeyen ve hiç saçını düzleştirmeyen çocuklarımız da var. Onların bu mutluluklarına ortak olmak harika bir duygu bizim için. İnşallah bütün çocuklarımıza ulaşmak fırsatı buluruz” diye konuştu.

‘Abi ve ablalar bizleri çok mutlu etti’

Saç bakımları yapılan ve aldıkları hediyelerle büyük mutluluk yaşayan çocuklar da kuaförlere teşekkür etti. Doğubayazıt ilçesine bağlı Yanıkdere Köyü İlkokulu İkinci sınıf öğrencisi Ayşe Özer, “Okulumuza gelen abi ve ablalar bizleri çok mutlu etti. Bize verilen bot ve montlar sayesinde artık okulumuza üşüyerek gelip gitmeyeceğiz. Kuaförleri de karşımızda görünce çok sevindik. Bende birçok arkadaşım gibi kuaföre hiç gitmemiştim. Yaptırdığım saçlarımı ailemde çok beğenecek. Umarım kısa sürede bozulmaz” ifadelerini kullandı.