Ülke genelinde kira fiyatları artıyorken Ağrı'da ev sahipleri fiyatları biranda tavan fiyata çıkardı.

Ağrı'da nerdeyse asgari ücrete çalışan var denilecek kadar az durumdayken kirada oturanlar bu fiyatları görükçe kara kara düşünüyor.

Ağrı'da Neredeyse emekli ve asgari ücretli çalışanların, kira giderleri gün geçtikçe derinleşmeye devam ederken, kira fiyatlarına dikkat çeken vatandaşlar da denetimlerin şart olduğunu aktarıyor

KİRA FİYATLARI ARTARAK İYİCE İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HAL ALIYOR

Kira fiyatların ile ilgili konuşan vatandaşlardan E-K, “Çoğu insan halinden memnun bir şikayet yok. Yükselen fiyatlar hakkında hakkında kimseden ses çıkmıyor. Yetkililer denetim yapılmıyor. Herkes serbest piyasa deyip kafasına göre yapıyor.

Önleyici bir sistem yok, özelikle son yıllarda ’da kira fiyatlarında da ciddi artışlar yaşandı. Para kazanma hırsıyla fırsatçı emlakçılar kiracıyı düşünmeden keyfi fiyat veriyor. Ev sahiplerinin gerekçeleri de her gün her ürüne gelen zamlar oluyor. Aslında hem ev sahibi hem de kiracı haklı ama bu duruma müdahale edilmesi gerekiyor. 5 Bin TL’den 9 bin TL’ye çıkan kiralara denk geliyoruz. Tamam tüm 'de bir sorun var ama Ağrı’da ki sorun daha büyük ve büyümeye de devam ediyor.” diye ekledi.

AĞRI'DA YÜZDE 25'E UYANDA VAR UYMAYANDA

Kira fiyatların giderek arttığına vurgu yapan vatandaşlardan M-K “Sadece Ağrı değil ülke genelinde sıkıntı var. Her gün yükselen fiyatlardan dolayı bazı iş yerleri ve ev sahipleri istedikleri ücreti vatandaştan talep ediyor. Bu seferde mahkemelik oluyorlar. Hükümetin çıkarmış olduğu yüzde 25 kira oranı var ve buna uyan ev sahipleri de var uymayan da var. Buna uyanlar tarafından bir sıkıntı yok.

Denetim yapılırsa o zaman yanlışı doğruyu bulabilirler. Haklı olarak vatandaşlarda serzeniş içerisindeler. Fazla kira vermek istemiyorlar, şikayette bulunuyorlar. 

KİMİN NE FİYAT VERECEĞİ BELLİ DEĞİL!

Ev kiraları yanı sıra hayat pahalılığına değinen O-P “Herkes mağdur sadece kira fiyatları değil, hayat pahalı ev geçindirme, gıda fiyatlarındaki artış gibi birçok sorun artık herkesin ortak problemi olanaklar çok zorlaştı özellikle de ev sahiplerinin keyfi bir şekilde fahiş fiyat artırmaları bizim canımıza tak etti.

Bir sisteme sahibiz ki denetim tamamen serbest bir hale geldi ve bunu da fırsat bilen bazı ev sahipleri kafasına göre fiyat biçmeye başladılar. Kira fiyatları neredeyse aylık değişiyor, 4 bin TL’den 5 bin 500 TL’ye bir ayda çıkabiliyor. İşçi ve memur maaşınazam gelmesinden sonra her şey iki katı artmış durum.” İfadelerini kullandı.