Ağrı’da işsizlik sorunu mu var, işçi açığı sorunu mu Patron İşçi Yok İşçi İş Yok ! Ağrı esnafı konuştu sorun nedir?

Yaklaşık 600 – 700  bin nüfusa sahip olan Ağrı’da işyeri camlarında sıklıkla görülen ‘eleman aranıyor’ yazısı bulunuyor. Eleman arayan esnaflar işçi açığının olduğunu dile getirirken iş arayan gençler ise işsizlik sorunundan yakınıyor.

Sanayileşmenin az olduğu Ağrı’da işsizlik sorunu ile beraber işçi açığı sorunu da dikkat çekiyor. Kentte faaliyet yürüten işyerleri camlarında çalışan eksiği nedeni ile ‘eleman aranıyor’ yazısı asıyor.

İşçi arayan esnaflar işçi bulmakta zorluk çektiklerini belirtirken, bunun aksine iş arayan gençler ise işsizlik sorununun olduğunu ve başvurdukları işyerlerinin çalışma saat sürelerinin fazla olduğunu, haklarını ise tam alamadıklarını öne sürüyor.

İşverenler kentteki iş potansiyeline göre bazı çalışanlarının haklarını tam olarak verdiklerini, bazı çalışanlarının ise şartlar nedeni ile biraz daha düşük ücret verebildiklerini hatırlattı.

Genç potansiyelinin yüksek olduğu kentte son dönemlerde başta Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere yurt dışında çalışmak için gitmeleri ve okul okuyan gençlerinde eğitimlerini bitirir bitirmez yurt dışına gitmek istemeleri işçi açığını derinleştirirken, birçok gencin ise batı illerine gidip çalışması ise başka bir etken.

Ağrı halkı ve iş arayan gençlere göre kentte işsizlik sorunu varken, işverene, işletmecilere göre ise kentte son dönemde büyük firmalarda çalışanlar nedeni ile işsizlik sorununun büyük ölçüde giderildiğini, kendilerinin çalıştıracak işçi bulamadıklarını kaydetti.

Mürsel Oğur

Üniversite bitirmiş 2 oğlu olduğunu ve iş aradığını belirten Ali Aydın, işçilerin düşük maaş ile çalıştırıldığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ağrı’da işsizlik sorunu çok büyüktür. Her 5 dükkândan birinin kapısında eleman aranıyor deniyor ama elemanları bin TL, Bin 500 TL’ye çalıştırıyorlar, bu da elemanların cep harçlıklarına bile yetmiyor. Ben kendi şahsım adına konuşursam, benim üniversite bitirmiş iki tane oğlum var, iş bulamıyorlar. İnşaatta bile iş bulamıyor. Bir tanesi kafede, günlük 80 TL’ye çalışıyor. Bir günde 80 TL’ye çalışıyor, o çocuk üç gün çalışacak bir 5 litre yağ alacak.”

Yusuf Tahtalı

Çalışanlar ise Ağrı şartlarında çalışmanın farklı olduğunu, çalışmak isteyen insanların rahatlıkla iş bulabileceklerini, çalışmak istemeyenlerin ise iş beğenmediklerini belirtti.

Bir işyerinde usta olarak çalışan Yılmaz Savaş, “Batı illerinde daha önce çalıştım haliyle oradaki çalışma sistemi ile buradaki çok farklı. Buradaki gençler ile oradaki gençlerin istekleri ve talepleri çok farklı. Günlük 12 saat çalışma durumumuz var, aldığımız ücrette buradaki koşullara bağlı haliyle.” diye konuştu.

Tekin Karaoğlan

İş sorunu ile birlikte işçi sorunun olduğunu hatırlatan işletmeci Vefa Alpaslan, işçilerinin de haklarını tam olarak alamadıkları gibi bir sorunlarının olduğunun altını çizdi.

Ağrı'da çalışan genç çorba kazanına düştü Ağrı'da çalışan genç çorba kazanına düştü

Alpaslan, “Malumunuz Tekstil Kent açıldı ve şuanda çalışan sayısı 3 civarında. Bu istihdamın sağlanmış olması Ağrı için güzel ve sevindirici bir durum. Beraberinde işçi açığı sorununu da getirdi. Bunun yanında son günlerde Amerika ve Kanada ülkelerine gidişler yoğunlaşmış şekilde. Gençlerimiz orta yaşlı insanlarımız Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya gidip çalışıyor. Eleman arıyoruz mevcut kadromuzdan 4 arkadaşımız eksik, normalde işletmeciyim ve mesleğimde değil şuan dönerci kardeşime yardımcı oluyorum. Batı illerinde çalışan birinin hakkı ne ise bu arkadaşlarımızın da hakkıdır, bende bir işveren olarak destekliyorum. Bu yapmakta istiyorum ama yapamıyorum. Çünkü batı illerinde 25 TL’ye satılan bir dürüm burada 12-13 TL’ye satılıyor. İşsizlik sorunu var, iş beğenmeme sorunu var evet işçinin hakkının tam olarak verilmemesi sorunu da var.” dedi.