Ağrı‘dan Hollywood’da yönetmenliğe kadar uzanan hikayesini anlatan Girgin, 2001’de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümüne başladığını ancak mezun olmasına kısa süre kala ani bir kararla her şeyi bırakıp hayallerinin peşinden ABD’ye taşındığını söyledi.

New York’ta bir süre grafik tasarımcı olarak çalıştığını ve adapte olduktan sonra fırsatları kovalamaya başladığını söyleyen Tekin Girgin, birçok film okuluna yaptığı başvurular sonucunda ABD’de  Santa Barbara’daki Brooks Enstitüsünden burs kazandığını iletti.

Bu dönemde yaptığı projelerin kariyerinde yeni kapılar açtığını söyleyen Tekin Girgin, mezun olana dek okulun imkânlarından yararlandığını ileterek “2014’te okulu bitirinceye kadar hem çalışıp hem okuyup çeşitli projelerde yer aldım. Farklı filmlerde sanat yönetmenliği yaptım, kısa metrajlı filmler çekmeye başladım. Yine aynı zamanda video klip ve reklam  çekimleri yaptım.”

İlk eseri “Your Place or Mine”ın Uluslararası Santa Barbara Film Festivali’nde “En İyi Film” ve En İyi Yönetmen” ödülü almasının kendisine cesaret verdiğini  söyleyen Girgin, bu ödülün kariyerinde dönüm noktası olduğunu dile getirdi.

Hollywood’un önemli senaristlerinden Rich Cohen’den ‘Here`s Johnny’ filminin senaryosunu alan Tekin Girgin, orijinali uzun metrajlı olan filmi kısıtlı bütçe nedeniyle kısa metrajlı olarak çektiğini iletti.

Girgin’in 21 dakikalık filmi beklemediği bir ilgiyle karşılaşarak 2013’te Los Angeles Film Festivali dahil birçok festivalden ödülle dönmüştü.

Başrollerini Dylan Vox ve Lara Heller’ın paylaştığı, çekimleri Tayland’da tamamlanan “Troy The Odyssey” filminin senaryosu Homeros’un şiirlerinden yola çıkılarak yazılmış.

Yeni projelerin birbirini takip ettiğini kaydeden Tekin Girgin, 2017’de vizyona giren “Troy The Odyssey” filmi için aldığı teklif hakkında şunları iletti ;

“Sanat yönetmenliğini yaptığım ‘Road Wars’ filminin çalışmaları sırasında yönetmen Mark Atkins’le iyi dost olduk. Beni The Asylum Studio’nun sahipleriyle görüştürdü. Çalışmalarımı ve projelerimi onlarla paylaştık, sohbet ettik. Buluşmamızın üzerinden henüz bir kaç gün geçmişti ki ‘Troy The Odyssey’ filmi için bena ulaştılar.”

Ağrı'da çok sayıda kaçak sigara ele geçirildi Ağrı'da çok sayıda kaçak sigara ele geçirildi

Ağrı’dan Amerika’ya gidiş serüvenini anlatan Girgin, “Liseyi okumak için başkent Ankara gittim ve Elmadağ Lisesini öğrenim gördüm, iyi bir eğitim aldım. Orada hayallerim büyüdü, lise bittikten sonra üniversite için güzel sanatlar bölümüne başvurdum. Birincilikle Hacettepe Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümüne hak kazandım. Bu çok güzel bir başarı ve sevinçti benim için. Sinemaya ilgim çocukluğumdan beri vardı. İstanbul’da üniversite okurken aynı zamanda setlerde figüranlık yaptım.

Yurt dışına hep merakım vardı. Bir arkadaşım ile beraber konsolosluklara müracaat ettik. Amerika’ya yerleştim ve film okulları konusunda çok araştırma yaptım çünkü hayatımın bir parçasıydı. Yerleştiğim Santa Barbara’da çalıştım 2010 – 2013 yılları arasında sürekli çekim yaptım, reklam, müzik klipleri, kendi kısa filmlerimi veya başkalarının yaptığı projeleri de çalışırdım.” şeklinde iletti.

Tekin Girgin röportajında, Ağrı’da ve Türkiye’de çeşitli çalışmalar yürütmek istediğini sinema sektörüne katkısı sunmak istediğinin ve Ağrı’yı tüm dünyaya tanıtmak istediğini söyledi.