Ayda bir adet gören ve düzenli adetleri olan kadınlarda yumurtlama çoğunlukla yeni adetin başlamasından 14 gün önce olur.

Ayda bir adet göreen ve düzenli adetleri olan kadınlarda yumurtlama çoğunlukla yeni adetin başlamasından 14 gün önce olur.

Buna göre düzenli adet görüyorsanız adetinizin başlayacağı günden yaklaşık 14 gün önce yumurtlama olacağından, yumurtlama gününden 2-3 gün önceden ilişkiye başlarsanız hamile kalma şansınız artar.

Bu hesaplamaya göre yeni adetinize 17 gün kala hamile kalmak için ilişkiye başlamanız gerekiyor. Bu dönemde iki gün arayla 1 hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı artıracaktır. Diğer günlerde ilişkiye girmenin bir zararı yortur fakat bu belirtilen günler dışında ilişkiye girmemede hamilelik oluşma şansı düşüktür.

Yumurtlama yani ovulasyon adet başlangıcından sonraki yaklaşık 14. günde (2 hafta sonra) gerçekleşir. Bu günün 24-48 saat önce veya sonrasındaki girilen ilişkilerde hamile kalınabilir. Tıbbi deyimlerde gebelik (yumurtlama günü her kadında az da olsa değişebileceğinden) son adet tarihinin ilk gününden itibaren sayılmaya başlar. Yani ilişki öncesi 2 hafta da gebeliğe katılır. Başka bir deyiş ile , gebeliğin başlangıcı yumurtanın olgunlaşmaya başladığı andır. Bu an da son adet tarihinin ilk günüdür. Yumurtalık (over) içinde bir yumurta (folikül, ufak kistçik) son adet tarihinin ilk gününden itibaren büyümeye başlar, Yumurtlama olduğu an sperm ile birleşebilirse gebelik devam eder. Bu hesapla gebelik yaklaşık 40 hafta sürer.

Emziren anne nasıl kilo verebilir? Emziren anne nasıl kilo verebilir?

Gebeliğinden emin olan anne adaylarının ilk yapması gereken Aile Sağlığı Merkezine giderek bağlı olduğu aile hekimine veya aile sağlığı elemanına bildirimde bulunmaktır. Aile hekiminiz ve aile sağlığı elemanınız izlemeniz gereken yol hakkında size en kısa öz ve anlaşılır açıklamaları yapacaktır.